259. Marco NIZOLIO

3,500.00

NIZOLIUS SIVE THESAURUS CICERONIANUS

Caelii Secundi Curionis labore iam olim auctus, Marcelli subinde Squarcialupi studio mactus digestusque: Nunc demum a Iacobo Cellario … locupletatus
Ioannem Hervagium, Bazulea, 1576
37 cm, opr. sk. tł. s. [8}, tekst w dwóch szpaltach numerowanych 1498, [7], drzeworyty na pierwszej i ostatniej stronie
Stan: oderwana pierwsza strona oprawy luzem, przetarcia, brak klamer; luzem pierwsza strona

Główne dzieło Nizzoliego, łacińskim glosariusz słów odpowiadającym cycerońskim odpowiednikom. Mario Nizzoli był profesorem na Uniwersytecie w Parmie i jeden z zagorzałych obrońców ścisłego naśladownictwa stylu cycerońskiego. Jego leksykon łaciny opierał się wyłącznie na pismach Cycerona i uważany jest za „jeden z najbardziej znanych słowników od XVI do XVIII w. Nizzoli opowiadał się za najsurowszym rodzajem werbalnego naśladowania Cycerona i przygotował swój słownik do użytku młodzieży, która aspirowała do osiągnięcia doskonałego stylu.
Cena wywoławcza 3500
Estymacja 4200 – 5000