190. Antoni WASILEWSKI1905 – 1975

600.00

KARYKATURA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Ołówek, akwarela, tusz, srebrna farba, papier; 27 x 19 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: AWasilewski / Warszawa
Cena wywoławcza 600
Estymacja 800 – 1000

Antoni WASILEWSKI
1905 – 1975
Maturę zdał w 1924 roku w Krakowie. Następnie rozpoczął studia na Wyższej Szkole Przemysłowej. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania artystyczne: był wolnym słuchaczem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej.
Artysta zajmował się m. in. malarstwem, ilustracją oraz rysunkiem satyrycznym. Debiutował w 1923 roku w lwowskim “Szczutku”. Od 1924 roku współpracował z koncernem wydawniczym Ilustrowanego Kuriera Codziennego. W latach 1930-1939 pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma satyrycznego „Wróble na Dachu”. Na początku II wojny światowej został zmobilizowany do 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Został internowany do obozu Rosiori de Velde w Rumunii. Udało mu się uciec do Francji.
Ostatecznie, jego wojenne tułaczka zakończyła się w czerwcu 1940, kiedy artysta przybył do Wielkiej Brytanii. Pozostał tam do 1957 roku. Na Wyspach Brytyjskich redagował polonijne czasopisma: „Dziennik Polski” i „Dziennik Żołnierza”. Od 1947 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Edynburgu. Jako rysownik współpracował z wieloma brytyjskimi pismami. Posiadał nawet własny program w telewizji BBC, w którym występował rysując na żywo. Po powrocie do Polski w 1957 roku zamieszkał w Krakowie. Rysował dla “Szpilek” oraz “Przekroju”. Wystawiał w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (w 1959 i 1963 odbyły się jego wystawy indywidualne). Został uhonorowany Brązowym Medalem na Salonie w 1961 roku.