051. Wacław SZYMANOWSKI

50,000.00

CIĘŻAR, po 1903

Brąz, wys. 48 cm
Sygnowany: W. Szymanowski

Studium do tej rzeźby wystawiane było : Kraków TPSP, 1903; TZSP, Warszawa, 1903, Dusseldorf 1904 i reprodukowane: Tygodnik Ilustrowany, 1903, nr 22 s. 424
Lit. Wacław Szymanowski, opr. Hanna Kotkowska-Bareja, Muzeum Narodowe w Warszawie, 1981, nr 59, il.

Odlew wykonany we Francji prawdopodobnie w ilości 4 sztuki. Ten zapewne jest jedynym zachowanym. Rzeźba przedstawia nagiego młodzieńca dźwigającego w straszliwym trudzie wielki ciężar. Powstała w okresie paryskim Szymanowskiego. Wychodząc od naturalistycznych tendencji okresu monachijskiego autor stworzył kompozycję symbolistyczną. Forma podlega tu uogólnieniu, pojawia się płynny, secesyjny kontur oraz szkicowe traktowanie bryły. Temat aktu pod brzemieniem dźwigania ciężaru zajmował artystę już w poprzedniej dekadzie w cyklu „Kariatydy”. Komplementarne dla „Ciężaru”, są też przedstawiające człowieka w znoju codziennej egzystencji, studium ruchu i są „Kosiarz” i Wiatr”.
Cena wywoławcza 40000
Estymacja 50000 – 60000

Aukcja 229, 03.03.3024