026.Władysław UKLEJA

1,400.00

WIOSNA NA ŚLĄSKU, 1949

Olej, tektura; 42,5 x 64 cm
Sygnowany p.d.: W. Ukleja – 49.
Na odwrocie dwie nalepki: 1. drukowana wypełniona tekstem maszynowym ZZPAP w Katowicach: Doroczna Wystawa Malarstwa Rzeźby / i Grafiki 1949 r./ Autor Ukleja Władysław / Tytuł Wiosna na Śląsku / technika olej / (atramentem) wym. 64 x 43 cm; 2. drukowana nalepka Salonu Wystawowego ZZPAP w Gliwicach z tekstem atramentem: Wystawa Plastyków Gliwickich / autor Ukleja Władysław / adres Arkońska 11 m 3/ Wiosna na Śląsku / komisarz wystawy Szymańska

Obraz wystawiany: Doroczna Wystawa Malarstwa Rzeźby Grafiki, ZZPAP, Katowice, 1949; Wystawa Plastyków Gliwickich, Salon Wystawowy ZPAP w Gliwicach

Władysław UKLEJA
1900 – 1978
Malarz i grafik, po 2. wojnie związany ze śląskim środowiskiem artystycznym. W latach 1922-1928 kształcił się w krakowskiej ASP u Władysława Jarockiego i Ignacego Pieńkowskiego. Jest autorem licznych portretów, pejzaży, widoków architektury, od lat 50. malował również obrazy o tematyce sakralnej. Od 1945 mieszkał w Gliwicach, gdzie pracował jako konserwator zabytków w gliwickim muzeum.
Cena wywoławcza 1400
Estymacja 2000 – 2400

Aukcja 228, 16.12.2023