037. Wacław ŻABOKLICKI

800.00

MORZE, 1947

Pastel, papier naklejony na tekturę; 25,5 x 33 cm

Sygnowany l.d.: 1947 / W Zaboklicki

Cena wywoławcza 800

Estymacja 1100 – 1200

Wacław ŻABOKLICKI

1879 Zakrzew – 1959 Warszawa

Uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1897-99 u W. Gersona) w Akademii w Monachium (1901-03 u K. Marra, A. Abégo) oraz w paryskiej Académie Colarossi. Wiele podróżował: był w Rosji (1898), Włoszech (1901), Francji (1904-12). Mieszkał w Płocku, w Rosji (podczas I wojny światowej), później w Warszawie. Malował pejzaże, przeważnie pastelami. Współcześni krytycy zaliczali go do szkoły W. Ślewińskiego i wskazywali na francuski, impresjonistyczny rodowód jego sztuki. Od 1922 r. Żaboklicki był członkiem Koła Marynistów Polskich działającego przy warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.