033. Stefan PAJĄCZKOWSKI

1,000.00

TRĘBACZ KAWALERII

Akwarela, papier; 29 x 24 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: S. Pajączkowski

Stefan PAJĄCZKOWSKI
1900 Lwów – 1978 Edynburg
Malarz, grafik i wybitny znawca umundurowania i uzbrojenia żołnierza polskiego na przestrzeni wieków. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Malarstwa uczył się u Zygmunta Rozwadowskiego. W 1926 r. osiadł w Wańkowicach, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Od 1944 r. w LWP, przeszedł szlak bojowy II Armii dochodząc do stopnia rotmistrza. Po wojnie osiadł w Poznaniu, pracując w Krajowym Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Zainicjował reaktywowanie Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego jako oddziału Muzeum Narodowego, gdzie został kustoszem. Tworzył kompozycje batalistyczne i akwarele mundurowe. Z jego prac zorganizowana została m.in. wielka wystawa pt. “1000 lat Oręża Polskiego”, która odwiedziła liczne miasta Polski. Rysunki Pajączkowskiego znalazły się w wydanej 1980 r. przez KAW publikacji “Jazda Polska”. Wykonał też szereg ekslibrisów.
Cena wywoławcza 1000
Estymacja 1300 – 1500