022. Gizela KLIMASZEWSKA (HUFNAGEL ARCTOWA)

800.00

RÓŻE W ZIELONYM WAZONIE

Olej, płótno; 69,5 x 56 cm
Sygnowany l.d.: Gizela Klimaszewska

Gizela KLIMASZEWSKA (HUFNAGEL ARCTOWA)
1903 Warszawa – 1997 Warszawa
Pochodziła z bogatej rodziny zasymilowanych Żydów. Studiowała u Tadeusza Pruszkowskiego. W 1929 roku wraz z dwiema przyjaciółkami, Mary Littauer i Elżbietą Hirżberżanką, założyła grupę Kolor. Artystki wynajmowały wspólną pracownię i organizowały wystawy. Głównie skupiały się w swoich pracach, na barwach i ich wpływie na kompozycje. Malowały one przede wszystkim pejzaże – bardzo często z Kazimierza Dolnego nad Wisłą i jego okolic. W 1933 roku miał miejsce ostatni pokaz grupy. Wtedy też Hufnagel wzięła udział w wystawie”Ars Feminae” w warszawskiej Zachęcie. Malarka ukrywała się podczas II wojny światowej pod nazwiskiem Klimaszewska, którym później zaczęła się posługiwać. Po wojnie nadal tworzyła nastrojowe krajobrazy, a także martwe natury. Była żoną malarza Eugeniusza Arcta.
Cena wywoławcza 800
Estymacja 1200 – 1400