Johann Walter-Kurau (Jānis VALTERS)

4,800.00

MĘŻCZYZNA Z FAJKĄ, przed 1906

Olej, płótno; 60,6 x 50,5 cm

Autorstwo portretu potwierdziła Kristiana Abele, dyrektorka Instytutu historii Sztuki Akademii Łotewskiej

1869 Mitawa – 1932 Berlin

Malarz łotewsko-niemiecki. Jako jeden z twórców nowoczesnego malarstwa łotewskiego. W latach 1880-1888 Walter uczył się w gimnazjum w Mitau, gdzie jego z nauczycielem plastyki był Kurt Wiessner. Pobierał również prywatne lekcje w pracowni artysty Juliusa Döringa. Od 1889 do 1897 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu u Aleksieja Daniłowicza Kiwszczenki i Konstantina Jegorowicza Makowskiego. Był członkiem i przez pewien czas liderem łotewskiej grupy artystów „Rūķis”. W 1906 r. wyjechał do Niemiec.
Osiadł w Dreźnie. Tu początkowo zarabiał na życie grając na skrzypcach w Operze Drezdeńskiej. W 1917 przeniósł się do Berlina. Do jego szkoły malarstwa uczęszczało wielu wybitnych uczniów.
We wczesnej fazie malował głównie pejzaże w stylu realizmu. W późniejszych latach w jego twórczości dominował styl niemieckiego ekspresjonizmu.