044. Wacław PIÓRCZYŃSKI

3,700.00

WYBRZEŻE W AMALFI, 1896

Olej, płótno dublowane; 29 x 57,5 cm

Sygnowany p.d.: WPiórczyński 1896 r.

Wacław PIÓRCZYŃSKI

1873 Kołaczki – 1937 Grudziądz

Po ukończeniu Szkoły Rysunków w Warszawie, studiował malarstwo na ASP w Krakowie, w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Studia uzupełniał w Paryżu i Petersburgu. W 1917 r. powrócił do Polski. W 1924 r. objął stanowisko nauczyciela rysunków i prac ręcznych, w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym w Grudziądzu. Rysował m. in. karykatury, które publikował w ogólnopolskich pismach satyrycznych, w tym na łamach „Muchy”. I „ od naszego morza”blisko był związany z grudziądzkim pismem dla młodzieży „Od naszego morza”. W 1932 r., założył w Grudziądzu Szkołę Malarstwa i Zdobnictwa.

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 2500 – 3000

Aukcja 221, 01.04.2023