034. Stanisław WOLSKI

4,000.00

WYJAZD NA POLOWANIE, 1890

Akwarela, papier; 33,5 x 50 cm

Sygnowany l.d.; Stanisław Wolski / 1890

Oprawiona

Stanisław WOLSKI

1859 Warszawa – 1894 Warszawa

Malarz i rysownik; studia malarskie rozpoczął u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a kontynuował je w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Dzięki prywatnemu stypendium wyjechał do Monachium i w latach 1883-1885 kształcił się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. Był artystą bardzo zdolnym, a jego obrazy cieszyły się tak dużą popularnością na monachijskim rynku sztuki, że „zbywał je na stalugach licznym niemieckim Kunsthandlerom”. W 1886 wrócił do Warszawy, gdzie podjął współpracę z „Tygodnikiem Ilustrowanym”. Malował przede wszystkim obrazy o tematach historycznych i batalistycznych – rekonesanse, potyczki, biwaki żołnierskie. Ze szczególnym upodobaniem malował sceny z kampanii napoleońskiej. Tworzył też obrazy rodzajowe – pogodne sceny z warszawskich parków i ulic, wypadki na drogach, polowania i sceny cyrkowe.

Cena wywoławcza 3500

Estymacja 5000 – 6000

Aukcja 221, 01.04.2023