040. Henryk PLICH

1,050.00

WIDOK Z KLIFU NAD BAŁTYKIEM

Olej, tektura; 50,5 x 65 cm

Sygnowany p.d.: H. Plich

Estymacja 1500 – 2000

Aukcja 222, 13.05.2023

Henryk PLICH

1904 Łódź – 1986

W uczelni krakowskiej studiował z przerwami w latach 1924-1932, u Wł. Jarockiego, W. Weissa i T. Axentowicza i w tym również czasie wyjeżdżał na pejzaże z Felicjanem Kowarskim i Stanisławem Kamockim. Po studiach pracował jako rysownik – kreślarz w łódzkiej P.A.S.T. Nieustannie tworzył, co obok pracy zawodowej, było dodatkowym źródłem utrzymania. Lata okupacji pracował w łódzkich żakardach jako projektant tkanin. Po wojnie był wykładowcą rysunku i malarstwa w Studium Nauczycielskim i dekoratorem miasta Łodzi.

Wykonał witraż w hallu P.R.N. m-Łodzi oraz zaprojektował buławę marszałka Roli-Żymierskiego. Projektował dekoracje okolicznościowe, wystroje wnętrz teatrów, filharmonii, hoteli, kin, aptek i pełnił nad ich wykonaniem nadzór artystyczny. Zaprojektował wystawę ogrodniczą w Poznaniu.