Michał SOZAŃSKI

3,600.00

MŁODY HUCUŁ

Akwarela, papier; 79 x 45 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: M. Sozański / Mikuliczyn

Michał SOZAŃSKI

1853 Błażów – 1923 Lwów

Malarz akwarelista i rysownik związany ze Lwowem. Studiował architekturę w Lwowskiej Akademii Technicznej, malarstwa uczył się tamże u Leonarda Marconiego. Był asystentem w tejże uczelni (w latach 1876-1877, 1883-1886 oraz 1890-1891). Jest jednym z twórców “Panoramy Racławickiej”. Malował najczęściej sceny rodzajowe, portrety. Jego obrazy znajdują się m.in. we Lwowskiej Galerii Obrazów oraz Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Sam artysta oraz jego żona byli portretowani przez Jacka Malczewskiego.