051. Antoni WIPPEL

500.00

ŻAGLOWE ŁODZIE W ZATOCE NEAPOLITAŃSKIEJ

Akwarela, papier; 25,5 x 35,5 cm

Sygnowany p.d.: AWippel / -Neapol-

Oprawiony

Cena wywoławcza 500

Estymacja 700 – 800

Aukcja 219, 28.02.2023

Antoni WIPPEL

1882 Mikuszowice – 1969 Łódź

Malarz, pedagog. Uczył się malarstwa w Krakowie w Wyższej Szkole Przemysłowej. Naukę uzupełniał w Wiedniu. W latach 1909-1914 studiował w ASP u Wojciecha Weissa i Juliana Fałata. Jeszcze podczas nauki w WSP współpracował ze Stanisławem Wyspiańskim i Antonim Gramatyką przy malowaniu polichromii krakowskich kościołów. W czasie I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej na froncie włoskim. Po powrocie do kraju osiadł w Krakowie, a w roku 1929 przeniósł się do Łodzi, gdzie uczył rysunku w tamtejszych szkołach średnich. Pracę pedagogiczną kontynuował również po II wojnie światowej. W latach 20. odbył kilka podróży artystycznych, m.in. do Włoch. Sporo wystawiał – głównie w Łodzi, poza tym w Londynie i USA. W jego twórczości dominowały realistyczne pejzaże, malowane zarówno techniką olejną, jak i akwarelą. Malował także portrety i martwe natury, głównie kwiaty.