026. Marian MOKWA

12,000.00

GDAŃSK – NAD MOTŁAWĄ

Olej, płótno; 50,5 x 80 cm

Sygnowany p.d.; Mokwa

Cena wywoławcza 12000

Estymacja 18000 – 20000

Aukcja 219. 28.01.2023

Marian MOKWA

1889 Malary – 1987 Sopot

Studia w ASP w Norymberdze i w Berlinie oraz w Akademii w Monachium. Odbył wiele podróży po Europie. W latach 1911 – 15 przebywał w Istambule – stąd wyjeżdżał w podróże do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, był na Kaukazie i w Tybecie. W 1918 r zamieszkał na stałe w Sopocie. Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Ufundował i zorganizował w 1934 r w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego – Galerię Morską. Zgromadzony przez artystę zbiór jego obrazów – ponad 500 prac – uległ zniszczeniu w 1939 r. Własnym sumptem wydawał pismo artystyczno – literackie Fale W 1959 r jako jedyny Polak wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters. Cały swój wielki talent poświęcił malarstwu marynistycznemu, w młodości złożył śluby służby artystycznej polskiemu morzu.