047. POD POMNIKIEM KOŚCIUSZKI W WEST POINT, po 1828

12,000.00

wg Jana Nepomucena Głowackiego

Olej, płótno; 30,5 x 42 cm

Cena wywoławcza 12000

Estymacja 15000 – 18000

West Point (USMA) to najstarsza uczelnia wojskowa w Stanach Zjednoczonych. utworzona na miejscu fortu strzegącego ciągów komunikacyjnych po rzece Hudson. Akademia jest położona w stanie Nowy Jork, nad rzeką Hudson, w niedalekiej odległości od Nowego Jorku. Miejsce na budowę fortu zostało skrupulatnie wybrane przez Jerzego Waszyngtona, a ufortyfikowane przez Kościuszkę w 1778 roku. Miejsce to zdaniem Waszyngtona było najważniejszą pozycją obronną na całym terytorium USA, gdyż wzgórza nad rzeką pozwoliły amerykanom na kontrolowanie całego ruchu na Hudson w czasie rewolucji amerykańskiej i wojnie o niepodległość. Następnie na początku XIX wieku stworzono tam akademię wojskową.

Bazę z wyrytym nazwiskiem generała odsłonięto w roku 1828. Powstała za sprawą ofiarności przedstawicieli Korpusu Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. W roku 1913 dzięki Polonii na kolumnie stanęła statua Kościuszki.

Aukcja 231, 13.04.2024r.