Julian DADLEZ

2,512.52

WIDOK OLSZTYŃSKI Z WIEŻĄ RATUSZA, 1961

Olej, tektura; 66 x 56 cm

Sygnowany p.d.: J. Dadlez / 1961

Julian DADLEZ

1893 Rawa Ruska – 1979 Olsztyn

Studia malarskie rozpoczęte w Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie przerwała I wojna światowa. W okresie międzywojennym był komendantem garnizonu w rodzinnej miejscowości. W kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył jako podpułkownik. W 1946 roku osiadł na Warmii, nad Dadajem, sześć lat później zamieszkał w Olsztynie i prawie cały swój czas poświęcił malarstwu. Najchętniej malował pejzaże i kwiaty, ale również portrety i martwe natury. Należał do twórców kształtujących oblicze kulturalne powojennego Olsztyna. W latach 1958-1964 kierował olsztyńskim Biurem Wystaw Artystycznych. Od 1957 do 1967 roku był sekretarzem, a potem prezesem okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest twórcą fresku o tematyce historycznej w olsztyńskim ratuszu oraz autorem scenografii teatralnych.