137. Janusz LEWANDOWSKI

19,000.00

DWIE POSTACIE

Olej, płótno; 53,5 x 90 cm

Sygnowany l.d.; Lewandowski

Cena wywoławcza 15000

Estymacja 25000 – 30000

Aukcja 228, 16.12.2023

Janusz LEWANDOWSKI

1937 Rokicie – 2022 Warszawa

Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom  uzyskał w 1964 r. Po ukończeniu studiów brał czynny udział w życiu artystycznym. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

Punktem odniesienia dla jego twórczości jest sztuka polska przełomu XIX i XX wieku. Tworzone w konwencji realistycznej obrazy są jednak bardzo trudne do zdefiniowania, określenia czy opisania. Mistrzowskie opanowanie warsztatu, stała, delikatna paleta barw, symboliczne przedstawianie treści, przy ograniczeniu do minimum elementów kompozycyjnych i malarska tajemniczość, to cechy powodujące, że nikt nie przechodzi obojętnie obok obrazów Janusza Lewandowskiego. Symbolizm jest ze swej natury romantyczny i takie też są obrazy Janusza Lewandowskiego.