150. Janusz LEWANDOWSKI

12,000.00

NATCHNIENIE

Olej, pilśnia, 42 x 64 cm

Sygnowany p.d.: Lewandowski

Janusz LEWANDOWSKI

1937 Rokicie – 2022 Warszawa

Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom  uzyskał w 1964 r. Po ukończeniu studiów brał czynny udział w życiu artystycznym. Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. na XXIV Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki „Metafora we współczesnym malarstwie i rysunku w Radomiu (1980 r.), Nagrodą Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985 r.), Nagrodą „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka w Zachęcie (1979 r.), Nagrodą Polsko-Japońską im. Miyauchi (1995 r.), Nagrodą im. Władysława Hasiora (2011 r.), nominacją do nagrody Norwida (2012 r.), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego (2017 r.). W 2018 r. otrzymał order „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury.

Punktem odniesienia dla jego twórczości jest sztuka polska przełomu XIX i XX wieku. Tworzone w konwencji realistycznej obrazy są jednak bardzo trudne do zdefiniowania, określenia czy opisania. Mistrzowskie opanowanie warsztatu, stała, delikatna paleta barw, symboliczne przedstawianie treści, przy ograniczeniu do minimum elementów kompozycyjnych i malarska tajemniczość, to cechy powodujące, że nikt nie przechodzi obojętnie obok obrazów Janusza Lewandowskiego. Symbolizm jest ze swej natury romantyczny i takie też są obrazy Janusza Lewandowskiego.

Cena wywoławcza 12000

Estymacja 26000 – 30000