Czesław SADOWSKI

360.00

PEJZAŻ Z PTAKIEM NA GAŁĘZI, 1932

Akwaforta, papier; 33,5 x 21 cm (arkusz)

Sygnowany p.d.: Czesław Sadowski 1932

Czesław SADOWSKI

1902 Białystok – 1959 Łódź

Twórca pejzaży, portretów, martwych natur a także abstrakcji. Malował też karykatury i monotypie. W Białymstoku pracował jako nauczyciel rysunków. Józef Rapacki dostrzegł jego talent malarski i za jego namową Sadowski wstąpił do Warszawskiej SSP, gdzie kształcił się u Karola Tichego. W latach 1929 – 1931 przebywał w Paryżu na stypendium ufundowanym przez magistrat białostocki. Po powrocie pracował jako nauczyciel w Białymstoku w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza (1934 – 1937). Współtworzył Grupę Plastyków Białostockich Forma – Farba – Faktura. W 1938 r. roku pracował we Lwowie jako rysownik w Dzienniku Polskim. Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był członkiem łódzkiej grupy artystycznej Piąte Koło.