Boris Nikołajewicz POMORCEW

627.90

WIEŚ NA ZAONEŻU

Olej, tektura; 24 x 34,5 cm
Sygnowany l.d.: Помор. 98
na odwrocie drukowana nalepka: Поморцев Борис Николаевич, długopisem: Заонежье

Rosyjski pejzażysta i portrecista, Zasłużony Artysta Karelskiej ASRR (1979), i RSFSR (1985), Artysta narodowy Federacji Rosyjskiej (2000), honorowy członek Rosyjskiej Akademii Sztuk (2012). W 1952 r. ukończył Irkucki instytut Sztuki. Po powołaniu do wojska studiował w Irkucku w Wojskowej Technicznej Szkoły Lotniczej, po czym w 1954 r. został skierowany do służby w karelsko-fińskiej SRR, w garnizonie wsi Besowiec. Od 1956 mieszka w Pietrozawodsku. W swojej twórczości porusza temat historii Rosji i architektury ludowej rosyjskiej Północy.