Czesław RZEPIŃSKI

5,025.04

WILLA W ZIELENI

Olej, płótno; 60 x 73 cm

Sygnowany śr. d.: Rzepiński

Czesław RZEPIŃSKI

1905 Strusów – 1995 Kraków

Słuchacz Wolnej Szkoły Malarskiej w Krakowie, studia w krakowskiej ASP u W. Jarockiego, W. Weissa, i F. S. Kowarskiego. Studia kontynuował w paryskiej filii ASP pod kierunkiem J. Pankiewicza. Członek grupy Zwornik. Po wojnie nominacja profesorska krakowskiej ASP, czterokrotny rektor tej uczelni. Wystawiał w Paryżu na Salonie Jesiennym, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Przedstawiciel czołówki polskiego koloryzmu, uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, zajmował się także grafiką, rysunkiem i malarstwem ściennym. Malował pejzaże, martwe natury i portrety z wzorzystym tłem.