549. Daniel David-Henri-Joseph DUCOMMUN DU LOCLES

8,000.00

KLEOPATRA

Brąz; 34,5 x 61 x 20,5 cm
Sygnowany: F. Barbedienne. Fondeur.
Stan zachowania: brak głowy węża

Cena wywoławcza 8000

Estymacja 15000 – 18000

Aukcja 223, 17.06.2023

Daniel David-Henri-Joseph DUCOMMUN DU LOCLES

1804 Nantes – 1884 Rethel

Rzeźbiarz francuski. Studiował od 1821 roku w paryskiej Ecole des Beaux-Arts u Bosio i Cortota, a od 1839 wystawiał swoje prace na Salonie, zdobywając medale (m.in. w roku 1841). W roku 1847 wykonał marmurowy posąg Kleopatry, eksponowany na Salonie, a następnie podarowany przez artystę rodzinnemu miastu. Rzeźba cieszyła się ogromną popularnością – w latach 50-tych XIX wieku wykonano także jej kopie w brązie na zamówienie państwowe – jedna z nich eksponowana była na Wystawie Światowej w 1855 roku (obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Marsylii), a inna w ogrodzie Tuileries w Paryżu. Mniejsze wersje w brązie zaczęto odlewać w słynnej francuskiej odlewni Barbedienne. Autor zasłynął także wykonaniem biustów portretowych oraz rzeźb monumentalnych: pomnika hrabiego Raimbaud II dla miasta Orange (1846; również nagrodzony na Salonie), personifikacji Muzyki – dla nowego skrzydła Luwru (1856) oraz fontanny dla Nantes z siedmioma posągami przedstawiającymi miasto Nantes, Loarę oraz jej pięć dopływów (1865). Około roku 1865 porzucił sztukę, zajmując się prawie wyłącznie sprawami finansowymi i administracją, a w roku 1870 mianowany został Głównym Skarbnikiem Departamentu Wogezów. Po roku 1875 wykonywał sporadycznie biusty portretowe.

Kategorie: , ,