Maria NASSON (NASSAU) FROMOWICZ

6,281.30

PORTRET KOBIETY, 1930

Olej, sklejka; 68 x 57,5 cm
Sygnowany l. d.: M. Fromowicz 1930

1897 Kraków – po 1974

Studiowała (jako jedna z pierwszych kobiet) w krakowskiej ASP w latach 1919-20 w pracowni Wojciech Weissa. W 1926 r. przebywała w Rzymie, gdzie odbyła się wystawa jej 26 prac. Wystawiała także w Krakowie (1927) oraz brała udział w Wystawie Sztuki Żydowskiej w salach Akademickiego Domu Żydowskiego w Krakowie (1930). W czasie wojny nie tworzyła. Potem zamieszkała w Mediolanie, gdzie odnowiła swoją działalność artystyczną. Wystawiała, uczyła malarstwa, zajmowała się tłumaczeniem tekstów i pisaniem. Przez kilkanaście lat należała w Mediolanie do Societá per le Belle Arti ed Esposizione Permanente (brała udział w wystawach w latach 1954-1969). Malowała pejzaże, martwe natury i studia portretowe.