Karol ENDE

1,255.79

POLE

Olej, tektura; 34 x 51 cm

Sygnowany l.d.: Karol Ende

Karol ENDE

1881 Bełchatów – 1962 Łódź

Łódzki malarz. Głównymi tematami jego prac były pejzaże i kwiaty. Początkowo uczył się samodzielnie, a od około 1903 do 1907 roku pod kierunkiem Stanisława Witkiewicza (w Zakopanem) i Leona Wyczółkowskiego. Debiutował w 1907 roku w TSPS w Krakowie. Członek Towarzystwa Artystycznego w Warszawie – wystawiał w roku 1908 w Zachęcie. Indywidualne wystawy artysty odbywały się w Łodzi m.in. w latach 1912 i 1933 (jubileuszowa). W 1925 roku brał udział w wystawie grupy Pro Arte w Łodzi, a w roku 1935 w wystawie w Instytucie Propagandy Sztuki w Łodzi. Przed pierwszą wojną odbył podróże do Wiednia, Monachium, Drezna, Charkowa i Odessy.