Irena LORENTOWICZ

1,205.56

DZIEWCZYNA, 1969

Ołówek, akwarela, kredka, papier; 38 x 21 cm

Sygnowany l.d.: I Lorentowicz / Oczarowanie / muzyka A. Bloch

Oprawiona

Projekt kostiumu do baletu Augustyna Blocha Oczarowanie wystawionego w Operze Wrocławskiej (1969)

Irena LORENTOWICZ1908 Warszawa – 1985 Warszawa

Wybitna scenograf i kostiumolog, malarka, ilustratorka, pedagog. Uczennica Tadeusza Pruszkowskiego, absolwentka Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (1931-1936); 1936-1940 studia w Paryżu. Realizowała projekty scenograficzne dla najwybitniejszych teatrów w kraju i na świecie, m.in. 1936-1940 Grand l`Opera Comique, balety Niżyńskiego w Paryżu. W latach 1941-1960 – Metropolitan Opera oraz Polski Teatr Artystów w Nowym Jorku. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w 1936 r. otrzymała I nagrodę w konkursie Grand l`Opera za scenografię do Harnasiów K. Szymanowskiego, 1937 – Grand Prix za scenografię do baletów Niżyńskiego.