Napoleon ORDA

400.00

KAMIENIEC PODOLSKI – NOWY MOST

Litografia, papier; 19,5 x 29 cm (kompozycja)

Sygnowany z kamienia pod ryciną: Rys. z natury Napoleon Orda Lit. w Lit. M. Fajansa w Warszawie

Napoleon ORDA

1807 – 1883

Rysownik, malarz, pianista i kompozytor. Za udział w powstaniu listopadowym został odznaczony Złotem Krzyżem Virtuti Militari. W 1833 roku zmuszony do emigracji zamieszkał w Paryżu. Na emigracji zaprzyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem, u którego (jak również u Franciszka Liszta) uczył się gry na fortepianie. U Pierre`a Girarda pobierał lekcje rysunku. Brał aktywny udział w życiu Wielkiej Emigracji. Po ogłoszeniu w 1856 amnestii przez cara, powrócił do ojczyzny. W 1862 roku zamieszkał w Wierzchowni na Ukrainie jako guwerner w domu generała Adama Rzewuskiego, gdzie rozwinęła się jego pasja do rysowania polskich Kresów. Najbardziej znanym jego dziełem jest Album widoków historycznych Polski. Za jego życia ukazało się osiem serii rysunków i akwarel w ramach albumu zatytułowanego Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom. Zawierały one 260 litografowanych rysunków i akwarel. Rysunki na kamień litograficzny przeniósł Alojzy Misierowicz (Misyrowicz), zaś odbitki wykonane zostały w pracowni litograficznej Maksymiliana Fajansa.