Janusz KULIKOWSKI

9,883.58

DESANT NAD ARNHEM, 2017

Olej, płótno; 60 x 100 cm

Sygnowany p.d.; Janusz Kulikowski 2017

W ramach operacji Market Garden (17–26 września 1944) pod Arnhem w Holandii nad Dolnym Renem wylądowała brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa (później wsparta polską 1 samodzielną Brygadą Spadochronową). Desant został zaskoczony przez dwie odpoczywające w okolicy dywizje pancerne Waffen-SS. W wyniku walk alianci ponieśli klęskę (brytyjska dywizja w zasadzie przestała istnieć), a miasto zostało prawie całkowicie zniszczone.

Janusz KULIKOWSKI

ur. 1964

Za pędzel chwycił już we wczesnej młodości, kiedy jako nieletni przyglądał się malarskim poczynaniom ojca, który przez wiele lat w zaciszu domowym malował pejzaże. I wszystko wskazywało, że Janusz zostanie artystą malarzem. Życie jednak zdecydowało inaczej. Musiał zrezygnować z ASP, bo pochłonęła go proza życia. Kolejne biznesy, interesy, inicjatywy, choć dawały stabilizację życiową nie stępiły pragnień artystycznej duszy malarza. Przeżył flirt z fotografią, filmem, jednak wciąż myślał o malarstwie. W tym, co maluje Kulikowski widać jego uwielbienie dla nieco odleglejszych czasów i miejsc. Przesyconych światłem uliczek, włoskiej prowincji, czy wreszcie motoryzację i lotnictwo.

Oferowanym obrazem autor oddaje hołd dla wielkiego poświęcenia i dowagi polskich lotników.