Jan WYŻYKOWSKI

11,119.00

NOWY STRUKTURALIZM VI, 2016

Akryl, płótno; 100 x 130 cm

Sygnowany na odwrocie: 6. / Nowy strukturalizm / Jan Wyżykowski / 2016

Jan WYŻYKOWSKI

ur. 1956 Warszawa

W 1981 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – uzyskał dyplom w pracowni malarstwa Jana Tarasina i pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza. W przypadającym na czas studiów i lata po ich ukończeniu młodzieńczym okresie swojej twórczości Wyżykowski zajmował się studiami strukturalistycznymi oraz teorią barw, które posłużyły mu do dalszych badań nad efektami wklęsłości i wypukłości w obrazie. Przez kolejne lata artysta niezadowolony z dotychczasowych dokonań świadomie zwolnił tempo pracy i zrezygnował z wystaw. W tym czasie dużo rysował i malował, a także rozwijał swoją teorię koloru oraz całościową teorię malarstwa, której element stanowi perspektywa zwrotna. Od 2006 roku ponownie zaczął wystawiać swoje prace. Oprócz malarstwa zajmuje się performensem i literaturą. W 2016 wydał eksperymentalną powieść pt. „Kula, której częścią trzecią jest Kompendium problemów malarskich