January SUCHODOLSKI

177,000.00

UŁAN 15 PUŁKU KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO (UŁAN I DZIEWCZYNA), ok. 1840

Olej, płótno dublowane; 136 x 97 cm

Na odwrocie: Buyno / Żołnierz 15. Pułku Ułanów Xięstwa Warszawskiego

Obraz o wysokiej randze artystycznej i dekoracyjnej.

Ułana z dziewczyną, scenę wywodzącą się z popularnej piosenki Tam na błoniu błyszczy kwiecie…, malował Suchodolski kilkakrotnie. Jeden z jego obrazów o tym temacie znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Oferowany ma wyjątkowo duży format. Jeździec ma mundur 15 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. W tle widać panoramę Krakowa.

January SUCHODOLSKI

1797 Grodno – 1875 Bojmie

Nazywany „polskim Vernetem malarz-batalista January Suchodolski we wcześniejszym okresie swojej twórczości był samoukiem, który służąc w wojsku amatorsko zajmował się malarstwem. Uczestniczył w powstaniu listopadowym, a po jego upadku wyjechał w roku 1832 do Rzymu, gdzie studiował w pracowni i pod kierunkiem Horace’a Verneta. Do Warszawy wrócił w roku 1837. W 1839 wyjeżdżał do Petersburga, mianowany członkiem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1847 podróżował do Paryża. Był jednym z założycieli warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1859). Malował obrazy batalistyczne, najczęściej z wojen napoleońskich, portrety konne i sceny rodzajowe z motywem żołnierzy i smukłych, pięknych koni arabskich. Patriotyczne treści, żywy koloryt i precyzyjny rysunek obrazów Suchodolskiego przyniosły mu prawdziwą sławę i powodzenie.