Tadeusz KULISIEWICZ

3,768.78

KWIATY, 1944

Akwarela, papier; 44 x 35 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: Kulisiewicz 44

Pochodzenie: ze zbiorów Jerzego Borejszy (1905 -1952), publicysty, wydawcy, założyciela Czytelnika

Tadeusz KULISIEWICZ

1889 Kalisz – 1988 Warszawa

Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu (1922-1923), a następnie w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Skoczylasa (1923-1927). Od 1926 był członkiem Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt. Wydana przezeń w 1931 teka „Szlembark, prezentująca realia życia w góralskiej wiosce, którą odwiedzał i w której z czasem zamieszkał, była niezamierzoną polemiką z idealizowanymi przedstawieniami Skoczylasa. Jednocześnie z grafiką artysta od lat międzywojennych tworzył cykle rysunkowe, które po wojnie i utracie w Powstaniu Warszawskim warsztatu graficznego, stały się domeną jego twórczości. Poczynając od cyklu „Warszawa 1945, w którym utrwalił widoki zrujnowanego miasta, w kolejnych cyklach (jak „Indie, 1956, „Meksyk I i II, 1957-1959, „Laguna wenecka, 1958, „Brazylia, 1963 i wiele innych) wychodził daleko poza poetykę reportażu ku syntezie zaobserwowanych zjawisk. Artysta pracował jako pedagog ASP w Warszawie w latach 1933-1939 i od 1945 (profesor od 1950, na emeryturze od 1969). Był członkiem licznych organizacji artystycznych i laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych.