48,000.00 zł
WYSPA ISCHIA, ok. 1835
Cena wywoławcza 48000
Estymacja 60000 – 70000
WYSPA ISCHIA,
ok. 1835
Olej, płótno dublowane; 54 x 76 cm
Ekspertyza Ireny Bal
January SUCHODOLSKI
1797 Grodno – 1875 Bojmie
Początkowo zajmował się malarstwem amatorsko. Lata 1832-1837 spędził w Rzymie. W 1939r. został członkiem ASP w Petersburgu. Pozostawał pod dużym wpływem swojego nauczyciela H. Verneta. Popularność zdobył jako malarz obrazów historyczno-batalistycznych, malował też sceny rodzajowe, portrety konne i wizerunki koni oraz sceny z życia ludu włoskiego i pejzaże morskie.
Pobyt we Włoszech i studia w prowadzonej przez Horacego Verneta Akademii Francuskiej przyniósł w jego twórczości m.in romantyczne, idealizujące naturę, pejzaże. Malownicze, widoki morskiego wybrzeża oświetlonego promieniami zachodzącego słońca. Częsty jest w nich tak modny w okresie romantyzmu motyw ruin. Charakterystyczne jest też gładkie wykończenie typowe dla jego nauczyciela – Verneta.