Fiedor Pietrowicz CZUMAKOW

7,080.00

STUDIUM DZIEWCZYNY Z WARKOCZEM

Olej, tektura; 35 x 25 cm

Fiedor Pietrowicz CZUMAKOW

1823 Petersburg -1899 Paryż

Malarz historyczny i portrecista, wybitny przedstawiciel stylu akademickiego 2 poł XIX w. . Studiował na Akademii Petersburskiej u Basina i Briułłowa. W 1850 r. wyjechał na dwa lata do Włoch. W 1852 r. uzyskał tytuł akademika. W 1853 wyjechał do Francji, gdzie w 1859 r. osiadł w Paryżu. Wystawiał regularnie na paryskich salonach i w Petersburgu. Jego obrazy były kupowane przez rząd francuski i rodzinę carską. Malował obrazy o tematach historycznych, biblijnych jak i rodzajowe. W późnych latach zajmował się prawie wyłącznie portretem. Fascynował się wówczas twórczością Jean-Baptiste Greuze’a. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, w tym w Państwowej Galerii Trietiakowskiej, Muzeum Badawczym Rosyjskiej Akademii Sztuki i innych.