Aleksander AUGUSTYNOWICZ

25,416.00

PEJZAŻ ZIMOWY Z OLCZY, 1916

Akwarela, papier naklejony na tekturę; 68 x 98 cm

Sygnowany l.d.: Augustynowicz 1916.

Olcza – dzielnica Zakopanego we wschodniej części miasta.

Aleksander AUGUSTYNOWICZ

1865 Iskrzynia – 1944 Warszawa

W latach 1883-1886 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Feliksa Szynalewskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Następnie wyjechał do Monachium, gdzie w 1888 studiował w szkole Szymona Hollósy’ego. Podróżował do Włoch i na Węgry. Od roku 1890 stale mieszkał we Lwowie, gdzie, m.in. pracował nad malarską dekoracją foyer miejskiego Teatru. Po 1914 mieszkał w Zakopanem, a od 1921 w Poznaniu. Wystawiał bardzo dużo, m.in. w krakowskim i lwowskim TPSP oraz w TZSP w Warszawie. W roku 1896 na międzynarodowej wystawie w Berlinie otrzymał złoty medal za Autoportret. Malował przede wszystkim portrety, a także sceny rodzajowe, kwiaty, pejzaże z Tatr i Huculszczyzny. Często i chętnie posługiwał się mistrzowsko opanowaną techniką akwareli. Obrazy artysty cieszyły się dużą popularnością i uznaniem odbiorców.