Józef GRACZYŃSKI

9,200.00

NA PASTWISKU W SŁOMOWIE

Olej, płótno; 68 x 100 cm

Sygnowany p.d.; JózefGraczyński / Słomowo

Na odwrocie na krośnie papierowa, wypełniona piórem nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu: Imię i nazwisko Józef Graczyński / tytuł: Na pastwisku; na płótnie piórem wpis własnościowy: Stefanie Fink-Filińska / Ostrowo/Posen Kalischenstr. 24 m 3; na ramie nalepka papierowa drukowana: Alexander Thomas / Poznań Nowa 5 /Salon Sztuki…

Obraz wystawiany: Towarzystwo Sztuk Pięknych w Poznaniu

Józef GRACZYŃSKI

1866 Czempin – 1939 Poznań

Artysta ściśle związany z Wielkopolską. W latach 1886-91 studiował malarstwo na kursach M. Jaroczyńskiego M. Krajewskiego w Poznaniu. Często też wystawiał w tym mieście, a ponadto w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Berlinie i Paryżu. W 1901 roku zainicjował powstanie Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu. Był także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Związku Artystów Malarzy. Malarstwo Graczyńskiego jest odzwierciedleniem sentymentów twórcy, który podejmuje głównie tematykę pejzażową ulubionego regionu. Artysta był również utalentowanym portrecistą. Jego prace znajdują się w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w Muzeum w Lesznie.

Słomowo – wieś w Wielkopolsce w gminie Września