CHRYSTUS W DOMU MARII I MARTY, ok. 1700

20,700.00

MALARZ FLAMANDZKI

Olej, płótno; 88,5 x 52,5

Na odwrocie pieczęcie lakowe, nieczytelne; pieczęć tuszem z napisem cyrylicą: ВАРША(ВА) 25; napisy odręczne tuszem, cyrylicą: Дoкументы (…)

Obraz ilustruje scenę z Ewangelii według św. Łukasza. Pewnego razu Jezus przyszedł w odwiedziny do domu Marty i Marii, sióstr Łazarza. Marta krzątała się, chcąc Mu usłużyć, jej siostra zaś usiadła u Jego stóp i słuchała, co mówił. Marta zwróciła się do Jezusa, by nakazał Marii, żeby jej pomogła. „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę – usłyszała w odpowiedzi. (Łk 10, 41–42).

Brak na obrazie postaci Marty ponieważ obraz został przycięty.