021. Zygmunt ROZWADOWSKI

10,000.00

POLOWANIE NA ZAJĄCA, 1943

Olej, płótno naklejone na sklejkę; 52 x 70 cm

Sygnowany p.d.: Z. Rozwadowski 1943.

Cena wywoławcza 10000

Estymacja 20000 – 23000

Zygmunt ROZWADOWSKI

1870 Lwów – 1950 Zakopane

Studiował od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki, a w latach 1891-1893 w Monachium, w prywatnej szkole Antona Ažbégo. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem Jordan. Po studiach mieszkał we Lwowie – nauczał w Szkole Przemysłowej, wiele wystawiał, współpracował przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem. Malował przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Uczestniczył w malowaniu popularnych panoram – Racławic z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem, GolgotyPanoramy siedmiogrodzkiej i Męczeństwa Chrześcijan ze Styką oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popielem namalował dioramy Branki tatarskie i Bitwę pod Grunwaldem.

aukcja 231, 13.04.2024r.