PORTRET KRÓLA ANGLII JAKUBA I STUARTA, ok. 1625

33,040.00

MALARZ BRYTYJSKI LUB HOLENDERSKI

Olej, płótno dublowane, 60,5 x 49,5 cm

Portret przedstawia monarchę zapewne w okresie po roku 1620, a zapewne jeszcze późniejszym (zmarł w 1625 r.).

Król ukazany na siedząco w zaawansowanym wieku. Wizerunek ten odwołuje się do słynnego portretu Jakuba w stroju oficjalnym z Orderem Podwiązki znajdującym się w National Portrait Gallery w Londynie autorstwa Holendra Daniela Mytensa (Mijtensa, 1590-1647/48). Wersja studyjna znajduje się w kolekcji Sackvilleów w posiadłości Knole, znane są też liczne naśladownictwa..

Jednakże jeśli chodzi o rysy twarzy, czy czarny strój, autor danego portretu bliższy jest raczej pełnopostaciowym podobiznom namalowanym przez Flamanda – Paula van Somera (1577-1621), z których korzystali także liczni artyści wykonujący pośmiertne portrety króla (np. van Dyck w 1630 r. na portrecie znajdującym się na zamku w Windsorze) czy kopie, także popiersiowe np. na prezenty.

Co ciekawe, błękitna wstęga orderu Podwiązki została potraktowana jako kolejne rozcięcia w szacie portretowanego (i nie widać samego orderu), niejako „zamaskowana, podczas gdy zwykle była zauważalna na stroju monarchy ze względu na jaskrawo-niebieski, a nie lekko błękitny kolor (lub może to być efekt wyblaknięcia pigmentu). Niewykluczone, że mogło być to związane z powstaniem portretu w czasach późniejszych – w czasie Commonwealthu, a przed restauracją Stuartów w 1660 r., choć nie można wykluczyć, że obraz powstał jeszcze za życia monarchy (ze względu na takie realistyczne ukazanie jego starości może świadczyć o malowaniu portretu z żywego modela), a został przycięty i dlatego widać tylko wstęgę bez orderu.