Wojciech WEISS

4,214.80

WÓZ Z KONIEM, 1918

Akwarela, karton; 23,5 x 31 cm
Sygnowany ołówkiem l.d.: WW
Na odwrocie owalna pieczęć: ZE ZBIORU DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA | DOM ARTYSTY | WW (faksymile podpisu Weissa); poniżej pieczęć z numerem: 001250; napis ołówkiem p.d.: 1918

Wojciech WEISS

1875 Leorda – 1950 Kraków

W l. 1891 -1895 studiował w krakowskiej SSP, najpierw u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki, później w pracowni L. Wyczółkowskiego. W l. 1901 i 1902 kontynuował naukę w Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę w krakowskiej ASP, z którą związał się do końca życia; trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Po 1908 r. twórczość skoncentrował głównie na problemach luminizmu malując w manierze postimpresjonistycznej. W okresie międzywojennym zasłynął jako malarz portretów i aktów. Od 1915 r. malował przede wszystkim rozsłonecznione kalwaryjskie pejzaże i martwe natury.