083. Jan LEBENSTEIN

1,100.00

TEATR, ok. 1969

Litografia barwna, papier; 39 x 29 cm (w świetle p-p)

Sygnowany oł. p. g.: Lebenstein; l.g.: 20/100

Cena wywoławcza 900

Estymacja 1500 – 1600

Jan LEBENSTEIN

1930 Brześć – 1999 Kraków

Jeden z najsłynniejszych polskich artystów. Studiował w warszawskiej ASP (1948-54) u Artura Nachta-Samborskiego. Zadebiutował w okresie poprzedzającym odwilż podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale (1955). W roku 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu i zamieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Studiował archetypy kultury, przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej Kultury, ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 r otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku. W 1987 r otrzymał niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.

182 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

18 maj 2019 | sobota, godz: 17:00