025. Mieszko JABŁOŃSKI – przypisywany

3,000.00

DZIEWCZYNKA Z LALKĄ

Olej, płótno; 75 x 63 cm

Na odwrocie szkic dziewczynki

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 4000 – 5000

Mieszko JABŁOŃSKI – przypisywany

1892 Lublin – 1965 Kraków

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1912-1914, 1918-1920) w pracowni Jacka Malczewskiego. W okresie 1915-1918 odbył kilka podróży zwiedzając Ukrainę i Rosję. W 1925 r. wyjechał na prywatne stypendium do Francji, a następnie na stypendium rządowe do Włoch. Na stałe mieszkał w Krakowie. Był członkiem Cechu Artystów Plastyków Jednoróg (1932-1934) reprezentującego kolorystyczną orientację.  Wystawiał w TPSP w Krakowie i Lwowie. Od 1950 r. pełnił funkcję adiunkta w macierzystej krakowskiej ASP. Wystawiał głównie w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Zakres tematyczny malarstwa Jabłońskiego obejmował pejzaże, martwe natury, akty i sceny rodzajowe.

181 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

13 kwiecień 2019 | sobota, godz: 17:00