TACA KLASYCYSTYCZNA, Polska, Warszawa, Jan Jerzy Bandau, k. XVIII w.

18,000.00

Lustro mahoń, galeryjka srebrna, 54,5 x 42,5 cm

Puncowanie: IGB; 12

Jan Jerzy Bandau (zm. 1816 r.) –złotnik pochodzenia węgierskiego, od 1768 r. tworzący w Warszawie. Należał do grona najwybitniejszych złotników warszawskich tworzących pod koniec XVIII wieku w stylu tzw. klasycyzmu stanisławowskiego.Wykonywał głównie przedmioty kultowe i użytkowe. Na początku tworzył w stylu rokoko, a od ok. 1785 r. klasycystycznym. Charakteryzowały się one wyszukaną formą oraz bogactwem dekoracji plastycznej.