Michał STAŃKO

2,800.00

JARZĄBCZY WIERCH W TATRACH

Olej, tektura; 25 x 34,5 cm

Sygnowany p.d.: M.Stańko

Cena wywoławcza 2800

Estymacja 3400 – 3600

Michał STAŃKO

1901 Sosnowiec – 1969 Zakopane

Malarz, pejzażysta tatrzański. W czasie I wojny walczył w Legionach. Ok. 1930 r. osiadł w Zakopanem, gdzie m.in. współpracował z Januszem Kotarbińskim przy polichromii w zakopiańskim kościele parafialnym. W 2 połowie lat trzydziestych mieszkał w Sosnowcu. Był członkiem Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1942-43 wykonywał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Krótko pracował w Strzelcach Opolskich w tamtejszym Wydziale Kultury. Po wojnie związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym, pozostając w bliskim kontakcie z Zakopanem, gdzie mieszkał i miał pracownię. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, malował również martwe natury i akty, posługując się technika olejną, rzadziej akwarelą.

 181 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

13 kwiecień 2019 | sobota, godz: 17:00