280. Antoni TESLAR

500.00

ULICA JEZUICKA NA STARYM MIEŚCIE W WARSZAWIE

Akwarela, papier; 18,5 x 13,5 cm

Sygnowany p.d.: A. Teslar

Cena wywoławcza 500

Estymacja 700 – 800

Antoni TESLAR

1898 Krzeszowice – 1972 Warszawa

Malarz. Malował przede wszystkim pejzaże, portrety i martwą naturę. W 1917 lub 1918 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Był związany z Legionami i sekcją wydawniczą Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1921 roku wykonał obszerny cykl rysunków o tematyce pomorskiej, opublikowanych w formie pocztówek. W latach 1921-1925 studiował w krakowskiej ASP w pracowni Wojciecha Weissa i Stanisława Kamockiego. W latach 1926-1929 studiował w Paryżu w Conservatorie National des Arts et Metiers u H. Magny. Inną sferą działalności artysty było emalierstwo (otrzymał brązowy medal w 1928 roku i srebrny w roku 1929 na międzynarodowych wystawach biżuterii w Paryżu). Lata 1930- 1938 spędził w Maroku. Podróżował do Włoch i Hiszpanii. W 1936 roku odbyła się jego wystawa indywidualna w Paryżu. W 1939 roku wrócił do Polski. Po wojnie tworzył liczne cykle malarskie, poświęcone m.in. tematyce dolnośląskiej i mazurskiej, Warszawie, a także nawiązywał do motywów marokańskich. Był członkiem Grupy Zachęta.

 181 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

13 kwiecień 2019 | sobota, godz: 17:00