Tadeusz KOKIETEK

1,200.00

KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI, 1953

Tusz, piórko, akwarela, papier; 27 x 37 cm(w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: TK – 53r…; l.d.: Panu Edwardowi Potędze – Tadeusz Kokietek

Tadeusz KOKIETEK

1902 – 1982

Malarz związany z Łodzią; od 1950 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliwskie i batalistyczne często inspirowane sienkiewiczowską „Trylogią. Tworzył też portrety, pejzaże, zajmował się ilustracją książkową. Duży zespół prac artysty prezentowany był na jego pośmiertnej wystawie retrospektywnej urządzonej w BWA w Łodzi w roku 1983. Obrazy artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Edward Potęga (1890 Stanisławów – 1974 Łódź) nauczyciel, przyrodnik, popularyzator ochrony przyrody. Twórca i dyrektor łódzkiego Miejskiego Muzeum Przyrodniczo-Pedagogicznego. Prezes Ligi Ochrony Przyrody. Twórca Encyklopedii Ochrony Przyrody w Polsce.