Jan SKOTNICKI

6,021.14

MSZA POLOWA PRZED BITWĄ POD RAFAJŁOWĄ, 1915

Olej, tektura; 67,5 x 94 cm

Sygnowany p.d.: Jan Skotnicki 1915

Na odwrocie napis ołówkiem: Bitwa pod Rafajłową, dalsza część napisu skreślona oraz naklejka wypełniona piórem Jan Skotnicki | nr. 102 Feldmesse

Jan SKOTNICKI

1876 Bobrowniki – 1968 Podkowa Leśna

Malarz i grafik. Edukację artystyczną rozpoczętą w warszawskiej SSP (1897) kontynuował w petersburskiej Akademii m.in. u Jana Ciąglińskiego i Leona Baksta (1898-99 i 1903-04), oraz w l. 1899-1903 w krakowskiej ASP u Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza i Józefa Mehoffera a także w Paryżu w Académie de la Grande Chaumiere (1904-1905). Walczył w Legionach. Malował sceny legendarno – historyczne utrzymane w duchu młodopolskim, sceny legionowe oraz pejzaże i portrety. Członek Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a po II Wojnie Światowej – członek towarzystwa Zachęta. Dyrektor Departamentu Sztuki w Ministerstwie Sztuki.

W nocy z 23 na 24 stycznia 1915 roku, wojska rosyjskie przypuściły atak na pozycje legionistów pod wsią Rafajłowa, leżącą w paśmie górskim Gorgany. Polacy, mimo że zaskoczeni, odrzucili rosyjskie natarcie nie dopuszczając do zajęcia przez wroga Przełęczy Rogodze Wielkie, w tym tzw. Drogi Legionów. Trzeci z lewej na obrazie to major Bolesław Roja, który dowodził legionistami w tej bitwie.