189. Konstanty Jakowlewicz KRYŻYCKI

6,000.00

PAŁAC SZCZENIOWSKICH W SIEDLISZCZU, 1909

Olej, tektura; 15 x 19 cm

Sygnowany l.d.: К. Крыжицкиiй

Na odwrocie napis: 1909 / палац в Селище / ст Тнивань

Cena wywoławcza 5500

Estymacja 10000 – 12000

180 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

09 marzec 2019 | sobota, godz: 17:00

Siedliszcze- wieś na Ukrainie w rejonie tywriwskim obwodu winnickiego. Pałac Szczeniowskich został zniszczony w 1917 r.

Konstanty Jakowlewicz KRYŻYCKI

1858 Kijów – 1911 Petersburg

Wybitny pejzażysta, akademik Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Jeden z założycieli i przewodniczący Towarzystwa Artystów im. Kuindżiego. Wiele podróżował po Rosji, krajach bałtyckich, Europie, ale krajobrazy rodzimej Ukrainy zawsze były głównych tematem prac artysty. Syn kijowskiego kupca. W Kijowie uczył się Szkole Rysunkowej Mikołaja Muraszki (1875-1876). Naukę kontynuował w petersburskiej ASP u Klodta (1877-84). W latach 1884-1906 uczył rysunku w petersburskim Instytucie Mikołajewskim.