087. GAZETA OBOZOWA GRECKICH JEŃCÓW WOJENNYCH W ZGORZELCU, 1917 – 1918

1,300.00

NEA TOY Görlitz (Twoje Wiadomości Zgorzelec) nr 347, 353-360, 362-365 – 22 12.1917- 16.01.1918, ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΥΛΛΑ (Greckie Arkusze) nr 4-243 17.01-28.11.1918

Zszyte, oprawa półskórek, 43 cm

Stempel własnościowy Biblioteki Ordynacji Schaffgotschów w Cieplicach: Reichsgräfl.-Schäffgotsch’sche Majoratsbibliothek zu Warmbrunn, nr Schles. 7787

Cena wywoławcza 600

Estymacja 1000 – 1200

179 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

02 luty 2019 | sobota, godz: 17:00

Podczas I wojny światowej Grecja wahała się między obiema stronami konfliktu. W październiku 1915 r. rząd grecki zgodził się na desant wojsk Ententy w Salonikach. Reakcja państw centralnych była inwazja wojsk bułgarskich na Trację. Zamieszanie w wewnętrznej polityce Grecji oraz brak łączności z dowództwem spowodował dobrowolne poddanie się w niewolę Bułgarom całego IV Korpusu armii greckiej (ponad 6000 osób) wraz z uzbrojeniem. Korpus został przewieziony do Zgorzelca. i zakwaterowany tam jako „goście rządu niemieckiego. W obozie jenieckim żołnierzy greckich przetrzymywano od września 1916 do stycznia 1919 r. Wydawana w obozie gazeta nosiła tytuł Nea Tou zmieniony na pocz. 1918 r na Ellinika Fyla.