007. Jan WOJNARSKI

1,875.00

PANORAMA TATR Z ZAKOPANEGO

Olej, tektura; 13 x 18 cm

Cena wywoławcza 1875

Estymacja 2200 – 2500

Na odwrocie: – napis: 91 Panorama Tatr z Zakopanego | PANORAMA TATR Z ZAKOPANEGO | 18 x 13;

– pieczątki: PROF. JAN WOJNARSKI | 1879-1937 oraz pieczątki własnościowe rodziny artysty;

– nalepki wystawowe: Towarzystwo Sztuk Pięknych w Krakowie, Wystawa pośmiertna Jana Wojnarskiego, 1939; Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, numerem 31 i odręczną adnotacją: Wystawa 5 XI – 13 XII | 1998 r.

Obraz wystawiany: 1.Wystawa pośmiertna Jana Wojnarskiego, TPSP, Kraków, 1939, kat. nr 123, 2. Jan Wojnarski, Muzeum Tatrzańskie, Zakopane, 1998, kat. nr 31

178 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

15 grudzień 2018 | sobota, godz: 17:00

Jan WOJNARSKI

1879 Tarnów 1879 – 1937 Kraków

Malarz, grafik, pedagog. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – malarstwo u F. Cynka, J. Stanisławskiego, L. Wyczółkowskiego (1902-1909), grafikę u J. Pankiewicza (1905-1906 oraz 1911-1912). Lata 1904-1905 spędził we Włoszech. Od 1910 prowadził zajęcia ze studentami krakowskiej ASP, początkowo jako instruktor, później kierownik kursu grafiki, a od 1929 jako profesor w Katedrze Grafiki. Należał do artystycznych ugrupowań: „Pięciu „Kolor, „Zwornik. Uczestniczył w licznych wystawach pokazując na nich swoje obrazy i grafiki. Jako uczeń Stanisławskiego malował przede wszystkim pejzaże. Jako grafik zajmował się litografią i technikami metalowymi (miedzioryt, akwaforta).