Erno ERB

9,200.00

PRZY STRAGANIE Z WARZYWAMI

Olej, tektura; 36 x 51,5 cm

Sygnowany p.d.: E Erb

Erno ERB

1890 Lwów – 1943 Lwów

Mieszkał we Lwowie, przez pewien czas w Truskawcu. Był samoukiem, osiągnął jednak dużą biegłość w malarstwie. Rysował pastelami, a najczęściej malował kompozycje olejne o bogatej, grubej fakturze, które krytyka porównywała z obrazami Maxa Libermanna. Malował motywy wiejskie, charakterystyczne typy chłopów ukraińskich i Żydów, portrety, martwe natury i pejzaże. W okresie międzywojennym wystawiał w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie oraz w Warszawie, zaś w roku 1929 wziął udział jako artysta nie zrzeszony w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie, zbiorach Żydowskiego Instytutu w Warszawie, w