040. Hubert MAURER

40,000.00

PORTRET ZOFII POTOCKIEJ, 1797

Olej, płótno; 72,5 x 55,5 cm

Cena wywoławcza 40000

Estymacja 50000 – 60000

178 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

15 grudzień 2018 | sobota, godz: 17:00

Na odwrocie napis czarną farbą: Comtesse Sophie | Potocka. Peint par H.| Maurer, | ‚ Vienne | en 1797.
Na krośnie, w górnym prawym rogu fragment nieczytelnej nalepki; poniżej okrągła pieczęć lakowa z fragmentem kolumny z umieszczoną nad nią koroną i napisem cyrylicą w otoku; z lewej strony na krośnie druga, okrągła pieczęć lakowa z herbem pośrodku. W prawej dolnej ćwiartce na płótnie owalna pieczątka częściowo czytelna: DEKORACYJNA…..| K.KANIEWSKI …..| NOWY- ŚWIAT Nr 64 | telef 3-71 | W WARSZAWIE

Obraz ten był sprzedany 15.10.2000 r. na 11 Aukcji Domu Aukcyjnego Ostoya

Hubert MAURER

1738 Lengsdorf – 1818 Wiedeń

Początkowo uczył się u nadwornego malarza dworu bawarskiego J. G. Wintera. Od 1762 r. kontynuował naukę w Akademii Wiedeńskiej i u J. Baumgartnera. Następnie w latach 1772-76 przebywał w Rzymie. Po powrocie do Wiednia został profesorem rysunku w tamtejszej Akademii. Malował sceny mitologiczne, religijne i portrety. W pierwszej fazie twórczości tworzył w stylu barokowym, później klasycystycznym.

Zofia Konstantynowna Glavani primo voto Witt secundo voto Potocka, przedstawiała się także jako Sophie de Tchelitche (Celice) (1760 -1822) – stambulska kurtyzana pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów; jedna z najbarwniejszych postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z wyjątkowej urody (La Belle Phanariote. Piękna Bitynka), intelektu i licznych romansów. Znana także z przebiegłości i braku skrupułów. Na salony weszła jako żona Józefa Witta (1778-1798), a po rozwodzie z nim – jako trzecia żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, którego poślubiła 17 kwietnia 1798 roku.

Portret Zofii Potockiej , „najpiękniejszej kobiety Europy o burzliwym życiu i nieprawdopodobnym awansie społecznym jest niezwykłą ofertą na rynku. Pomimo olśniewającej urody, która fascynowała współczesnych, zachowało się niewiele jej wizerunków, a oferowany jest wyjątkowej urody.